Human Rights Overview

Kosovė

Nė mars tė vitit 2004, krahina e Kosovės, e administruar nga Kombet e Bashkuara sėrish u kthye nė agjendėn ndėrkombėtare. Dy ditė tė trazirave tė pėrgjithshme - dhunė kjo mė e rėndė qė nga viti 1999 - zbuloi situaten e pasigurte tė popullatės minoritare nė krahinė, dobėsite e strukturave tė sigurimit, dhe frustrimin e shumicės sė popullatės me institucionet ndėrkombėtare te cilat qeverisin Kosovėn. Mungesa e sigurisė pėr minoritetet, sė bashku me zbrastėsirėn e vazhdueshme tė pėrgjegjėsisė dhe paqartėsite lidhur me statusin politik tė krahinės, kufizojne kthimin e personave tė zhvendosur pėrbrenda dhe refugjatėve Kosovar nė shtėpitė e tyre. Ndikimi i funksionimit joadekuat tė institucioneve juridike tė Kosovės ka prekur nė mėnyrė tė ngjashjme shumicėn dhe pakicat e popullatės. Zgjedhjet e tetorit pėr asamblenė legjislative tė Kosovės ishin tė lira nga dhuna, mirėpo shumica e sėrbėve nuk morėn pjesė.

Also Available in

english  serbian 
Mbrojtja e Pakicave  
 
Trazirat e 17-19 marsit shkatėrruan iluzionet e sigurisė pėr komunitetet minoritare tė Kosovės. Me c’rast ndodhen sė paku 33 trazira tė mėdha pėrgjate krahinės, me pėrafėrsisht 51,000 pjesmarrės shumica e tė cilėve ishin shqiptarė. Dhuna – e drejtuar ndaj organizatave ndėrkombėtare poashtu edhe ndaj pakicave - la njėzet e njė persona te vdekur, mė shumė se 950 persona tė lėnduar, dhe diku rreth 4,100 persona tė zhvendosur, shumica e tė cilėve Serb, Rome, Ashkali dhe minoritete tjera jo shqiptare. U plackitėn dhe iu vu zjarri sė paku 730 shtėpive te cilat ishin pronė e minoriteteve - 27 kishave dhe manastireve ortodokse, sė bashku me, sė paku, dhjetė ndėrtesa publike te cilat shfrytėzoheshin nga minoritetet, pėrfshirė aty spitalin, dy shkolla dhe ndėrtesėn e postės.  
 
Gjatė trazirave, organizatat e sigurisė nė Kosovė – trupat e (KFOR)-it tė udhėhequra nga NATO, policia ndėrkombėtare e U.N., dhė Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) – gati tėrsisht humbėn kontrollin. Ne shumicėn e rasteve, minoritetet e sulmuara ishin lėnė tėrsisht tė pambrojtura. Koordinimi i dobėt mes agjencioneve, kufizimet e pozicionimit te kontigjenteve individuale tė KFOR-it (tė ashtuquajturat “paralajmėrime”), dhe mungesa e trajnimit dhe mjeteve pėr kontrollin e dhunės pėr SHPK-nė, policinė e U.N. dhe KFOR-in, janė pjesė e shpjegimit.  
 
Pėrtej shkatėrrimit tė shtėpive, dhe zhvendosjės sė mė shumė se katėr mijė personave, dhuna pėrforcoi brengat tanimė egzistuese mes minoriteteve lidhur me sigurinė e tyre personale, si shqetėsimet dhe kėrcnimet etnikisht tė motivuara, keqtrajtimet verbale, shkatėrrimi i pronės dhe gjuajtjet me gurė, te cilat shpesh herė mbesin tė paraportuara. Minoritetet poashtu ballafaqohen me njė diskriminim tė pėrhershem ne lėminė e edukimit, asistencės sociale, dhe shėrbimeve shėndetesore, dhe poashtu kanė qasje tė kushtėzuar tek zyret administrative dhe gjygjet. Nė kėtė aspekt ėshtė bėrė njė progres shumė i vogėl nė implementimin e ligjit tė ri anti-diskriminues.  
 
Pėrpjekjet qė tė pėrmirsohet koordinimi mes KFOR-it dhe policise sė U.N. duhet tė bindin komunitetet minoritare dhe agjencionet qė punojnė nė emėr tė tyre, se nė tė ardhmėn strukturat ndėrkombėtare tė sigurisė do tė jenė nė gjendje tė merren me njė pėrsėritje tė dhunės sė marsit. Bindjet nga ana e Administratės sė Pėrkohshme tė U.N. Misioni nė Kosovė(UNMIK) se situata ėshtė stabilizuar - shpeshherė tė pėrkrahura nga statistikat e krimit tė cilat konsiderohen nė tė njejtin nivel me shumė vende tė Europės perendimore - nė tė shumtėn tingėllojnė zbrazėt kur shumica e minoriteteve kanė pak ose nuk kanė fare liri tė lėvizjes, dhe vazhdojnė tė jenė subjekt i shqetėsimeve dhe kėrcnimeve.  
 
 
Kthimi i Refugjatėve dhe Personave tė Zhvendosur Pėrbrenda  
Pasqyra e pėrgjithshme e kthimit tė refugjatėve nė Kosovė ishte mjaft e zbehur edhe para dhunės sė marsit. Qysh nga viti 1999 kur mė shumė se 200,000 persona nga komunitetet minoritare u zhvendosėn prej shtėpive tė tyre, mė pak se 5% janė kthyer. Shumica prej tyre gjenden nė Sėrbi, Mal tė Zi dhe Maqedoni. Deri nė fund tė shtatorit 2004 kanė ndodhur mė pak se 1,500 kthime vullnetare tė minoriteteve. (Gjatė dymbėdhjetė muajve tė vitit 2003, kanė ndodhur 3,801 kthime tė minoriteteve). Kėto shifra pėrfshijnė edhe kthimet e shqiptarėve etnik nė lokacionet ku ata janė pakicė. Kthimet tė cilat kanė ndodhur nė tė shumtėn e rasteve ishin tė pakompletuara apo tė pjesėrishme – ku kthehet vetėm njė pjesė e familjės apo familja kthehet vetėm pėr njė pjesė tė vitit. Qysh nga tetori i hershėm i vitit 2004, prej 4,100 pjestarėve tė minoriteteve tė cilėt u zhvendosėn nga shtėpite e tyre si rezultat i dhunės sė marsit, 2,288 ende mbesin tė zhvendosur.  
 
Komisioneri i Lartė pėr Refugjatė i Kombeve tė Bashkuara (UNHCR) edhe para ngjarjeve tė marsit tėrhoqi vėrejtjen lidhur me kthimet e dhunshme, pėrfshirė aty edhe shqiptarėt etnik nga zonat ku ata gjenden nė pakicė, dhe ata nga familjet e pėrziera. Kthimet e dhunshme tė minoriteteve vazhduan, sidoqoftė, sė bashku me kthimin e njė numri tė madh tė shqiptarėve etnik nė shumė zona.  
 
Mosndėshkimi dhe Qasja Drejtėsisė  
Pėrderisa gjatė pesė viteve tė fundit nė Kosovė ka pasur progres drejt themelimit tė njė sistemi funksional tė sė drejtės, pasqyra e tanishme e krimit ėshtė e njė mosndėshkimi tė shfrenuar. Proceset e vazhdueshme legjislative, pėrfshirė aty pėrmbushjėn aktuale tė procedurave kriminale, barazinė gjinore, dhe ligjet anti-diskriminuese, megjithėse pjesė tė rėndėsishme tė procesit gjyqėsor, mund tė bėjnė shumė pak qė tė zgjidhen pengesat praktike drejt njė qasjeje nė sistemin gjyqsor tė Kosovės.  
 
Sistemi i tanishėm i drejtėsisė vazhdon tė vuaj nga njė numėr i madh i rasteve tė mbetura tė cilat janė nė rritje e sipėr; mungesa e gjykatėsve ndėrkombėtar dhe vendor; mekanizmat pothuaj jo-egzistues pėr mbrojtjėn dhe dislokimin e dėshmitarėve; mungesa e prokurorėve dhe hetuesve tė trajnuar dhe tė pėrkrahur nė mėnyrė adekuate; brengat e vazhdueshme mbi pėrceptimin e njėanshėm tė gjykatėsve shqiptarė; dhe probleme serioze nė sigurimin e tė drejtės nė gjykim brenda njė kohe tė arsyeshme, pėrfshirė aty edhe sigurimin e pjesmarrjės sė tė akuzuarit nė gjykim. Probleme kėto qė prekin tė gjitha komunitetet duke shkatėruar besimin nė sistemin penal gjyqsor dhe nė sundimin e sė drejtės.  
 
Pėr krimet e kryera gjatė viteve 1998 dhe 1999 e posaqėrisht dhunėn ndėr-etnike dhe politike tė pas luftės ka pasur shumė pak ndjekje ligjore. Gjykimi i dytė i ish-pjestarėve tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės(UCK) filloi nė tetor tė vitit 2004. Tė gjitha viktimat e supozuara janė shqiptarė etnik. Vendimet nė gjykimin e parė vendor mbi krimet e luftės, i ashtuquajturi rasti “LLap”, u dorzuan vonė nė vitin 2003. Nė kėtė rast tė gjitha viktimat, pėrpos njėrės ishin shqiptarė. Poashtu ėshtė bėrė njė progres shumė i vogėl nė zgjidhjėn e mė shumė se tre mijė rasteve tė personave tė zhdukur nga Kosova.  
 
Nė krahasim me shkallėn e zymtė tė pėrndjekjeve ligjore pėr shkeljen e ligjit para muajit mars – pa marė parasysh a ishin krime tė luftės, krime ndėr-etnike, apo pėrndjekje penale – pėrgjegjja ndaj ngjarjeve tė marsit ka qenė dramatike. Mė shumė se 270 persona janė arrestuar pėr akte kriminale lidhur me dhunėn. Megjithatė pėr shumicėn e kėtyre arrestimeve janė ngrehur padi tė vogla, tė shpallura nga gjyqet komunale dhe gjyqet pėr kundėrvajtje. Pėrkundėr natyrės sė dobėt tė kėtyre kundėrvajtjeve, dhe shpejtėsisė relative me tė cilėn kėto raste duhet tė shpallen, deri nė fund tė tetorit 2004 janė zgjedhur mė pak se gjysma e tyre. Prej pesėdhjetė e shtatė rasteve mė serioze tė cilat lidhen me vrasje, nxitje, krime serioze ndėr-etnike, dhe sulme serioze tė zjarrvėniės, deri nė fund tė tetorit 2004, vetėm njė e treta e tyre ishin nė proces gjyqsor, dhe vetėm gjysma e kėtyre rasteve pėrfundoi me aktakuza. Rastet tė cilat impenjojnė dėshmitė e bashkėpunimit tė policisė nė dhunė janė ende nėn hetim.  
 
Trafikimi i grave dhe vajzave – ėshtė njė problem i rėndėsishėm nė Kosovė – ėshtė kjo njė zonė tjetėr ku egziston njė zbrastėsi e madhe e pėrgjegjėsisė. Ka pasur shumė pak ndjekje ligjore lidhur me trafikimin. Vajzat dhe gratė tė cilat janė zėnė nė bastisjet e policisė kanė qenė tė pėrndjekura pėr qėndrim ilegal nė Kosovė ose pėr prostitucion. Njė zhvillim i mirėseardhur, qė filloi nė shtator tė vitit 2004, ėshtė pėrfshirja e viktimave tė trafikimit qė ballafaqohen me krime serioze, nė programin e UNMIK-ut pėr mbrojtjen e dėshmitarėve.  
 
Problemet me sistemin gjyqsor penal pasqyrohen nė gjykatat civile tė Kosovės. Disa nga pengesat janė edhe rastet e mbetura, qasja gjyqeve pėr minoritetet dhe nė disa raste dėshtimi kronik qė tė implementohen vendimet e gjyqit.  
 
Faktorėt kryesor ndėrkombėtar  
Kombet e Bashkuara vazhdojnė tė jenė faktori qėndror ndėrkombėtar nė Kosovė. Emėrimi i diplomatit me eksperiencė Soren Jessen-Petersen si pėrfaqėsues special i sekretarit tė pėrgjithshėm(SRSG), u mirėpritė si njė mundėsi pėr njė shtytje mė tė madhe energjetike misionit tashmė tė lodhur tė U.N., para bisedimeve pėr statusin politik tė Kosovės. Pėrfaqsuesi special i sekretarit tė pėrgjithshėm ballafaqohet me njė sfidė qė tė rigjallėroj punėn e U.N. lidhur me qėshtjet e policisė dhe drejtėsisė, dhe tė rikthej besimin e komuniteteve tė Kosovės nė mision. Kėshilli pėr mbrojtjen e drejtave tė njeriut tė U.N. nė muajin tetor kėrkoi nga UNMIK-u qė tė dorėzoj njė raport nė lidhje me situatėn e tė drejtave politike dhe civile nė Kosovė.  
 
Gjykimi i parė i ish pjestarėve tė UCK-sė nė Tribunalin Ndėrkombėtar tė Krimeve pėr ish-Jugosllavinė filloi me 15 nėntor. Fatmir Limaj, Haradin Bala, dhe Isak Musliu janė akuzuar pėr krime kundėr njerzimit duke supozuar rolin e tyre nė torturimin dhe vrasjėn e civilėve sėrbė dhe shqiptarė nė kampin ushtarak tė UCK-sė nė vitin 1998. Qė tė tre kanė shpallur pafajėsi nė lidhje me akuzat.  
 
Si pasojė e dhunės sė marsit vendet e Kontakt Grupės – Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara - rikthyen fokusin e tyre nė Kosovė. Grupi veqanėrisht ka theksuar se pėrparimi nė mbrojtjėn e minoriteteve dhe standardet e tjera tė drejtave tė njeriut mbesin si parakusht praktik pėr njė marrėveshje politike nė Kosovė.  
 
Organizata pėr Siguri dhe Bashkpunim nė Europė (OSBE) Misioni nė Kosovė vazhdimisht vė theks tė veqantė nė pėrmbushjen e elementeve tė mandatit tė tyre, pėrfshirė aty edhe trajnimin e zyrtarėve gjyqsor dhe pjestarėve tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. OSBE vazhdon tė mbikqyr gjyqet dhe tė shpall raporte, sė bashku me UNHCR, mbi tė drejtat e minoriteteve.  
 
NATO-ja ka vazhduar tė punoj nė nivel diplomatik nė mėnyrė qė tė menjanoj restrikcionet kombėtare (“paralajmėrimet”) nė pozicionimin e kontigjenteve tė NATO-sė nė Kosovė – tė cilat janė parė si njė pengesė nė pėrgjegjje tė koordinuar dhe efektive tė KFOR-it ndaj incidenteve tė sigurisė.  
 
Bashkėsia Europiane vazhdon tė jetė faktori kyq ndėrkombėtar nė lidhje me zhvillimin ekonomik, duke pėrfshirė procesin e pezmatuar tė privatizimit nė Kosovė. B.E. parasheh ngritje tė rolit nė sferėn politike – rol ky i sygjeruar nė Qershor 2004 nga Kombet e Bashkuara nė raport tė ambasadorit norvegjez tė NATO-sė Kai Eide. Nė jehonėn e dhunės sė marsit nė Prishtinė u dėrguan pėrfaqėsuesit e ri nga B.E., pėrfaqėsuesit e lartė mbi qėshtjet e sigurisė dhe politikėn e jashtme si dhe Komisioni Europian.